Ko emocijas dara ar mūsu ķermeni

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

AIZVAINOJUMS

Tu neticēsi, bet aizvainojums, tas ir tas pats, kas naids.  Mūsu senči neapvainojās, bet uzreiz nolika ienaidnieku pie vietas. Speciāla mehānisma šai emocijai nav, un aizvainojums nav nekas vairāk vai mazāk kā apspiests naids. Adrenalīns ar kortizolu dejo galopā, un izeju neatrodošā agresija bloķē burtiski visas ieejas un izejas. Gremošanas sistēma nestrādā vispār, tāpēc, ka aizvainojums atņem mums apetīti un izklaidē ar aizcietējumiem vai caureju,  dažādībai.  Parādās arī muskuļu spriedze- še tev gan savilktās lūpas, gan kamols kaklā.

Imūnsistēma arī slīkst hormonos, bet mikrobu bars ar prieku metas virsū uzbrukumā, jo visi aizsargi jau sen ir dezertējuši.

KO DARĪT?

Pirmkārt, ir jāatbloķē saspringtie kakla un sejas muskuļi, uz kuriem adrenalīns un kortizols iedarbojas visspēcīgāk. Piemēram, var plati atvērt muti un tā paelpot 5 minūtes.  Tiem, kas mīl uztura bagātinātājus, iesaka zivju eļļu, tas ātri samazina kortizola līmeni, tāpat kā melnā tēja, starp citu. Bet kafijai ir pretējs efekts, tāpēc pasēdēšana ar draudzeni pie kafijas tases un parunāšana par to, kāds viņš ir auns, nestrādā.

GREIZSIRDĪBA

Vai noskaitīji pirms miega lūgšanu, Dezdemone? Nav svarīgi, vai tava lielā mīlestība patiesi laiž pa kreisi vai tev vienkārši ir spēcīga iztēle –greizsirdība pārvērtīs tevi nožēlojamā paranoiķī un sazvērestības teoriju fanātiķī. Smadzenēm greizsirdība ir bombardēšana ar noradrenalīnu, stresa hormoniem un agresiju. Patiesībā viņš ir labs, tikai pateicoties noradrenalīnam jūsos parādās jūtas „Es esmu pasaules valdnieks!” un burbuļojoša pasaules iekarotāja enerģija. Taču pārāks liels noraderenalīna daudzums padara jūs par saniknotiem dzīvniekiem. Kāda tur loģika, kāds tur –„Es ar čaļiem aizbraucu uz futbolu!” No noradrenalīna gar acīm metas melns, mūs pārpilda visatļautības sajūta un atriebības alkas, bet adrenalīna, kas liktu tev baidīties par sekām, nav! Šeit uz skatuves parādās arī vazopresīns, kurš vispār atbild par nātrija izdalīšanos caur nierēm, pašapmierinātības sajūtu, un lai cik dīvaini nebūtu, arī par tieksmi saglabāt uzticību savam partnerim. Taču pārāk lielās devās tas no mums pataisa lupatu lelles Mašas, kājas paliek kā no vates, skatiens bezjēdzīgs, un spēja adekvāti novērtēt apstākļus pavisam atkrīt. Hroniska greizsirdība aplaimos tevi ar depresiju un lieko saru, izsitīs no ierindas menstruālo ciklu un var pat novest pie neauglības.

KO DARĪT?

Psihologi iesaka atcerēties visus brīžus, kad tev bija labi, jautri un baudpilni, taču bez šī nodevīgā krāpnieka. Ja trenēsies pietiekami ilgi, vazopresīna līmenis pieaugs. Bet samazināt noradrenalīnu palīdzēs garas pastaigas – šāda mērena kardio slodze, kas neietekmē elpošanu (kura jau tā ir sekla un pārāk bieža), nomierinās un samazinās tavu vēlmi mīļoto sasist kotletēs.

BAILES

Un atkal uz skatuves iznāk adrenalīns ar savu jaunu „priekšnesumu” ar nosaukumu „Bēdz!” Šoreiz viņa uzdevums ir iztaisīt no tevis  vieglatlētu, kas spēj aizbēgt no satracināta mamuta. Viss interesantākais notiek simpātiskajā nervu sistēmā.  Vadības centrs saspiež asinsvadus, lai paceltos spiediens un tu „sapurinātos”, sirds ganā asinis ar pirmās formulas ātrumu (muskuļiem nepieciešams daudz skābekļa), āda zaudē jūtīgumu, lai durstīšana kājās nenovirzītu no iecerētās bēgšanas – tāpēc baiļu gadījumā viss paliek nejūtīgs vai sastingst.

Zīlītes paplašinās, lai dotu tev iespēju  labāk saskatīt pretinieku visās niansēs. Ir arī blakus efekts, tā pati simpātiskā nervu sistēma atbild par ēdiena sagremošanu. Kad tu sastingsti šausmās, arī kuņģis dara to pašu, bet zarnas, otrādi, atslābinās – mūs tāpat drīz apēdīs, kāpēc vēl sasprindzināties un kaut ko sagremot?  Kurš no mums pirms eksāmeniem nav skrējis uz labierīcībām 10 reizes pēc kārtas? Patstāvīgas bailes ir tiešais ceļš uz kuņģa čūlu, gastrītu un anoreksiju.

KO DARĪT?

Atkal, elpot un sekot līdzi tam, lai ieelpa būtu 2 reizes īsāka par izelpu, un elpošanā paceltos nevis krūšu daļa, bet vēders. Un, ja pietiek gribasspēka, apēdiet griķu putru un piekodiet klāt riekstus. Šajos produktos ir daudz magnija, kas bremzē uzbudināšanās procesu un nomierina nervus.

Avots: http://www.slowyogalife.com

1 2
Share.

About Author

Comments are closed.