Ko emocijas dara ar mūsu ķermeni

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

40 % no visām slimībām ir nervu problēmu dēļ. Atliek mums mazliet vaļīgāk palaist grožus, un mūsu smadzenes sāk mūsu organismu slānīt ar hormonu veseri. Aizmirsti par aurām- kaurām un caurumiem karmā. Nervu kaites nav mistiski sodi par mūsu grēkiem, bet gan ķīmisku reakciju (lielākoties bezjēdzīgu un, galvenokārt, arī nesaudzīgu) auglis.

SKUMJAS

Ilgas, mīksta sedziņa, gribas pa rokām un šokolādīti. Skumju gadījumā hormonu serotonīna, norepinefrīna un dopamīna saturs nokrītas, bet tieši tie ir galvenie, kas dod mums prieku un vēlmi lēkāt pa peļķēm. Tieksme pēc saldumiem, starp citu, ir pirmais simptoms, kas liecina par serotonīna trūkumu. Ilgstošas skumjas palēnina visus vielmaiņas procesus, un mēs zaudējam apetīti –kāpēc gan aptaukoties, ja tāpat tikai guli vien uz dīvāna un dzīve ir beigusies? Ķermenis pāriet enerģijas taupīšanas režīmā un kaut kā mēģina izpildīt savas funkcijas. Kuņģis nepārstrādā ēdienu, seksu negribas, kustēties slinkums.  Mums gribas sarauties kamoliņā kā mammas vēderā, tāpēc arī mēs sākam sakumpt. No tādas nervu slodzes sāk sāpēt mugura un palielinās osteohondrozes risks, kas pats par sevi saprotams arī neuzlabo stāvokli.

KO DARĪT?

Jāpalielina endorfīna līmenis, pārējā kompānija pavilksies līdzi pati. Divi visspēcīgākie stimulatori ir saules gaisma un sports līdz sviedriem. Ir vērts arī palielināt amoniskābes- triptofāna (neaizvietojama aminoskābe, kuru var uzņemt tikai ar uzturu. Vislabākais triptofāna avots ir čia sēklas) uzņemšanu – tā pati pārvērtīsies serotonīnā. Visīstākā triptofāna bomba būs arī banānu-piena kokteilis vai kārtīgs šķīvis makaronu un siera. Vai esat redzējuši daudz depresīvu itāļu?

NAIDS

Nav svarīgi, ka mēs spējam lidot kosmosā, un ar pilnu apziņu spriežam par abstraktu kino, no mūsu smadzeņu skatupunkta, mēs vēl arvien esam mežonīgie alu cilvēki, kuriem uz visām dzīves situācijām ir tikai divas atbildes  – „sit” vai „bēdz”.  Naids – tas ir tieši „sit”; vajadzība paskandalēt, ieriebt priekšniekam un sadot pa galvu tai mātītei, kas uzdrošinās flirtēt ar tavu vīru.

„Kautiņš? Lieliski!” saka smadzenes un sāk gatavot sevi cīņai līdz pēdējai asins lāsei. Adrenalīna un kortizola līmenis uzkāpj līdz debesīm. Šie hormoni, kas atbild par bailēm un naidu attiecīgi padara asinis biezākas, lai samazinātu iespējamos zaudējumus traumu dēļ, sasprindzina muskuļus, liek sirdij sisties straujām un dūrēm savilkties.

Viss ir lieliski, tikai problēma tā, ka tu visticamāk nemetīsies cīņā ar priekšnieku vai tīģeri. Un vēl viss šis nerealizētais potenciāls pagriezīsies pret tevi. Biezas asinis kopā ar palielinātu sirds ritmu noved pie augsta asinsspiediena un aizdusas. Ja bieži un tā no sirds dusmosies, tad tevi var piemeklēt agrīns infarkts.

KO DARĪT?

Ja dusmas un naids tikai pieaug, ir laba metode kā pateikt smadzenēm: „Katliņ, nevāries!” un apturēt adrenalīna kāpumu.  Signāls „viltus trauksme” ieslēdzas ar elpošanas palīdzību, ieelpo ar vēderu, aizturi gaisu uz 5 sekundēm un lēnām izelpo.  Šādi vajadzēs paelpot aptuveni 10 minūtes. Ja tevi jau kājas nes uz cīņu, neko darīt, būs jācīnās.  Vai arī ir jāpiemāna smadzenes imitējot kautiņu. Var mežonīgi „”piekaut” spilvenus vai līdz galējam variantam sasprindzināt un atslābināt visus muskuļus, kurus atceries.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā!

1 2
Share.

About Author

Comments are closed.